Řekli o festivalu

Slovo ředitele Polského institutu v Praze Dr. Piotra Drobniaka

Polské divadlo na festivalu Za dveřmi je Nultý bod

Polský institut v Praze spolupracuje s festivalem Za dveřmi od začátku jeho existence. Hlavní důvod se nabízí – Polsko se zkrátka má v oblasti outdoorového divadla čím pochlubit, polské projekty na takových místech jako festival v Edinburghu vždy přitahují velkou pozornost, a nakonec i v samotném Polsku se každé léto koná významný festival evropského rozsahu – Malta v Poznani. Polské divadlo se chce nejen vyjadřovat k veřejným tématům, ale také cítí potřebu do veřejného prostoru vstupovat. Proto je festival Za dveřmi, který toto téma v Praze otevřel, pro nás přirozeným partnerem.

V minulých letech se na festivalu představily legendární soubory Biuro Podróży a Teatr Ósmego Dnia. Soubor Teatr Kana, který vystoupí v rámci letošního ročníku, navazuje na vystoupení špičky polské divadelní produkce.

Zároveň je to už podruhé během několika týdnů, kdy se v ulicích Prahy můžete setkat s polským divadlem – už koncem června zahájilo představení „Archa“ souboru Teatr Ósmego Dnia kulturní program polského předsednictví v Radě EU připravený pro Česko. Jsem přesvědčen, že další spojení divadelní avantgardy z Polska s prostředím staré Prahy v podání Teatru Kana bude stejně úspěšné.

 

Dr. Piotr Drobniak

ředitel Polského institutu v Praze

 

Slovo radního Hlavního Města Prahy Mgr. Lukáše Kauckého

Jménem Prahy chci Vás všechny, Pražany i návštěvníky města, pozvat na velký letní prázdninový divadelní festival. Organizátorům festivalu Za dveřmi a festivalu fyzického divadla a klaunérie Nultý bod děkuji za organizaci dalšího ročníku, protože setkávání pouličních umělců Praze dlouho chybělo. Všude ve světě tyto festivaly lákají statisíce návštěvníků a jsou úspěšné i v hlavním městě České republiky. Už první ročníky měly obrovskou návštěvnost a věřím, že letošek bude ještě úspěšnější. Letními festivaly vznikla nová pražská tradice. Praha ji i letos podpořila grantem v celkové výši 600 tisíc korun. Je to podpora umění i turistického ruchu, a z tohoto pohledu jde o velice efektivně vynaložené veřejné prostředky. I díky tomu budou pouliční představení zdarma. Praha bude tyto akce podporovat i nadále.

Díky divadelnímu festivalu se „prkny, která znamenají svět“ znovu stanou nejen divadla v Celetné a Bubenská, ale především pražské ulice a náměstí. Diváci v jediném týdnu zhlédnou pětadvacet divadelních akcí s atraktivním programem a zastoupením mezinárodním i domácím. Evropský rozměr dávají festivalům účinkující z USA, Ruska, Maďarska, Slovenska, Polska, Slovinska, Anglie, Itálie či Německa, Portugalska a Česka a v rámci programu se uskuteční dva edukativní projekty na podporu studentů a začínajících umělců: konference Pantomima dnes, její dědictví a její budoucnost a Performing Arts For the Future.

Pro mne osobně i pro vedení města je jedním z úkolů, aby i prázdninová Praha zůstávala živou metropolí, která nabízí svým obyvatelům a hostům kouzlo historického města i atraktivní program pro volné chvíle. Hercům proto přeji zlomte vaz, nám, divákům, krásný zážitek a připojuji se k pozvání - přijďte se podívat.

 

Mgr. Lukáš Kaucký

radní hl.m. Prahy

 

Úvodní slovo producenta a dramaturga festivalu

Každá vteřina umění na ulici jak tak vzácná, umí překvapit, potěšit... vychyluje život z jeho normálu, z jeho sterotipů. Nikdy nevíme, co se stane, bude-li pršet, praskne-li potrubí, nebo se v tiché scéně přežene kolem burácivá svatba. Co však víme je, že chceme potěšit, sdělit trochu jinou formou naše pocity, proto jsme tu. Poprvé v samém středu města, poprvé společně s Nultým bodem, opět plni očekávání... Dveře se otevírají... Za dveřmi je tu...

Jakub Vedral

producent Mezinárodního festivalu Za dveřmi

 

Mezinárodní festival Nultý bod dospěl do 4. ročníku. A jako v každém z předešlých startujeme z bodu nula. Mám pocit, že jsme zkušenější, sebevědomější a díky novým partnerům i silnější. Nebáli jsme se riskovat a zvolili jsme pro náš festival nový termín, nové místo a nejen programově jsme se spojili s festivalem Za dveřmi. Vytvořili jsme nový edukativní program Performing Arts For the Future a vzali pod křídla konferenci Pantomima dnes, její dědictví a její budoucnost. Přeji si, aby vznikla nová tradice fyzického, vizuálního a mimického divadla v České republice. Bez pomoci nepočetného, avšak kvalitního teamu by Nultý bod nemohl v takovém rozměru existovat.

Petr Boháč

umělecký šéf Spitfire Company a Mezinárodního festivalu Nultý bod