Speciální program

Letošní ročník festivalu přináší hned několik unikátních projektů

Ve spolupráci s festivalem Za dveřmi je Nultý bod vzniká několik zcela jedinečných projektů, které budou uvedeny pouze v rámci festivalového programu. Příležitost vidět komponovaný večer Noc bláznivých klaunů, site – specific projekt DOTEX.věnováno nebo představení Closing Time budou mít diváci pouze jednou či v případě projektu DOTEX.věnováno pak pouze třikrát.

„Máme radost, že se vedle produkce významných zahraničních souborů podařilo připravit i několik projektů, které reprezentují festivalovou dramaturgii a zároveň obohacují program o původní a z diváckého hlediska neopakovatelnou tvorbu. Mimořádný zájem o site – specific projekt CAPAX souboru Teatr Novogo Fronta, který byl realizován v rámci 2. ročníku festivalu ZA DVEŘMI nás nejen těšil, ale potvrdil i smysl takové projekty podporovat.“ vysvětluje producent festivalu Jakub Vedral. Site – specific jako zvláštní žánr pouličního, resp. outdoorového divadla vychází ze vztahu místa, jeho genia loci a umělecké akce. Soubor fyzického divadla Teatr Novogo Fronta si pro letošní ročník festivalu vybral prvorepublikovou budovu, bývalé sídlo Elektrických podniků hlavního města Prahy. Funkcionalistický prostor, který láká vzdušným interiérem atria kontrastujícím s technickým řešením kanceláří je samo o sobě fascinujícím bludištěm. „ Prostory v ulici Bubenská nás oslovily a přesvědčily, že projekt patří právě sem. Rezonuje s tématem představení, kterým je putování lidskou duší, kdy proporce galerie Divus – Bubenská diktují výrazové prostředky a společně vytvářejí komplikovaný labyrint emocí“ říká režisérka Irina Andreeva. Projekt DOTEX.věnováno bude realizovaný ve třech reprízách, v omezené kapacitě pro 70 diváků. Premiéru projektu DOTEX.věnováno můžete shlédnout ve středu 20. července od desíti hodin večer v prostorech v Bubenské 1 a následně i ve čtvrtek 21. a v pátek 22. července.

Noc bláznivých klaunů večer, během kterého se na jednom jevišti objeví 14 klaunů a komiků z několika zemí bude premiérou a pravděpodobně derniérou zároveň. „Využili jsme příležitosti, kdy se do Prahy sjedou nejvýznamnější klauni a mimové z celé Evropy a pohráli si s myšlenkou uvést je během jednoho večera. Jako zástupce z Česka jsme přizvali Borise Hybnera, jednoho ze zakladatelů tzv. 2. genenarece moderní pantomimy. Diváci se tak mohou těšit na unikátní mezinárodní setkání, které bude událostí nejen pro diváky, ale i pro samotné účinkující.“ dodává dramaturg festivalu Petr Boháč.Noc bláznivých klaunů uvádí festival Za dveřmi je Nultý bod ve čtvrtek 21. července od 19:30 v Divadle v Celetné.

Speciálně pro festival Za Dveřmi je Nultý bod připravilo Divadlo Continuo divadelní koncert z autorských skladeb souboru z několika posledních úspěšných projektů. Nezaměnitelná poetika souboru, které dominuje výtvarná složka a právě tvůrčí přístup k hudební stránce, bude i v představení Closing Time předpokladem jedinečného diváckého zážitku. Představení Closing Time bude stejně jako všechny venkovní produkce v rámci festivalu zdarma. Komponovaný večer Divadla Continuo budete moci shlédnout ve středu 20. července od 11 hodin večer na dvorku Divadla v Celetné

Více o jednotlivých projektech festivalu naleznete v sekcích níže.